Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features. just login to your account and enjoy ...

Profilaktyka

Profilaktyka w stomatologii polega na zapobieganiu powstawania chorób zębów i dziąseł.   Jest to najtańsza metoda zachowania zdrowego i pięknego uśmiechu. Najważniejszym działaniem profilaktycznym jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej.

90% sukcesu zależy od samego pacjenta. Zadaniem lekarza dentysty jest dobranie odpowiedniej metody szczotkowanie, doradztwo w doborze szczoteczki, pasty i przyborów dodatkowych (nici dentystyczne, szczoteczki do przestrzenie miedzyzębowych, płyny do płukania, irygatory) oraz wykonanie profesjonalnego oczyszczania zębów. Ważne są wizyty kontrolne co 6 m-cy. Dzięki temu lekarz ma możliwość monitoringu stanu jamy ustnej, jak pacjent dba o higienę  i czy stosuje się do zaleceń.

Profesjonalne czyszczenie zębów

Polega na usunięciu płytki nazębne oraz innych osadów, których nie da się usunąć domowymi zabiegami.

Metody oczyszczania

  • Mechaniczna – za pomocą specjalnych szczoteczek i gumek oraz past polerskich
  • Piaskowanie – przy użyciu piaskarki, która pod dużym ciśnieniem wyrzuca cienkim  strumieniem mieszaninę pyłu i wody. Jest to bardzo skuteczna metoda usuwania  osadów po herbacie, kawie  itd.
  • Skaling – usunięcie kamienia nazębnego nad i poddziąsłowego za pomocą ultradźwięków oraz narzędzi ręcznych. Zabieg z reguły jest  bezbolesny. Gdy występuje stan zapalny dziąseł może pojawić się ból, w takich sytuacjach podajemy znieczulenie miejscowe.

Inne zabiegi profilaktyczne

 Lakowanie zębów - jest to zabieg polegający zabezpieczenie specjalnym lakiem  bruzd i zagłębień w zębie, w których zalegają resztki pokarmowej i  jest  utrudnione oczyszczanie. Skuteczność tego zabiegu to 90% redukcji próchnicy. Lakowanie  wykonuje się głównie u dzieci, w zębach stałych  trzonowych oraz przedtrzonowych, oraz  trzonowcach mlecznych. Zabieg jest najskuteczniejszy jeśli wykona się go do 2 miesięcy od ukazania się zęba w jamie ustne. Jest to tania i bezbolesna metoda zapobiegania próchnicy.

Fluoryzacja–zabieg który wzmacnia zęby. Polega na pokryciu zębów specjalnym lakierem fluorkowym, z którego fluor wbudowuje się z strukturę szkliwa, utwardzając go. Zabieg ten zalecany jest u dzieci, młodzieży oraz u osób mających zęby poddatne na próchnice (np. niedorozwój szkliwa, noszących aparaty ortodontyczne ). Zabieg jest bezbolesny, zapewniający redukcję próchnicy do 40%. Powinno się go powtarzać 2-4 razy w roku.