Hello our valued visitor, We present you the best web solutions and high quality graphic designs with a lot of features. just login to your account and enjoy ...

Implant antykoncepcyjny

Implant to metoda antykoncepcyjna, która zapewnia ochronę antykoncepcyjną aż na 3 lata. Nie ma tu więc miejsca na obawy o zapomnianą tabletkę lub pękniętą prezerwatywę. Obecnie dostępny na rynku jest implant podskórny Implanon NXT.

Podobnie jak w przypadku pigułek, plastrów i krążków dopochwowych, działanie implantu opiera się na uwalnianiu do organizmu kobiety hormonów, które zapobiegają jajeczkowaniu i zagęszczają śluz, utrudniając plemnikom przeniknięcie do macicy. Skuteczność takiej metody jest bardzo wysoka. Jedną z jej zalet jest także to, że można ją stosować w czasie karmienia piersią.

Z pewnością wiele osób obawia się sposobu założenia implantu, jest to bowiem zabieg chirurgiczny. Odbywa się on jednak w znieczuleniu miejscowym i trwa zaledwie kilka minut, a sam implant jest niewielki. Umieszcza się go pod skórą na ramienia  co sprawia, że staje się praktycznie niewidoczny.


Dużą zaletą tej metody antykoncepcyjnej jest fakt, że można łatwo go usunąć, a tym samym przerwać dostarczanie hormonów do organizmu.

Po pierwsze, nie musimy już o niczym pamiętać. Nie trzeba pamiętać o tym, aby wziąć tabletkę o określonej porze dnia i nie musimy martwić się tym czy dostarczyliśmy odpowiednią dawkę hormonu. Skuteczność implantu ocenia się przy typowym stosowaniu według wskaźnika Pearl’a na 0-0,3 ( Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego dotyczące wskazań i skuteczności antykoncepcji 2014).

Metodę tę mogą stosować nawet kobiety, które nie mogły do tej pory korzystać z antykoncepcji hormonalnej zawierającej estrogeny. Implant nie zawiera estrogenu. Jest bezpieczny dla kobiet powyżej 18 roku życia, pań palących papierosy , chorych na serce, karmiących piersią, z nadwagą oraz mających skłonności genetyczne do raka piersi. Nie trzeba również robić przerw w przyjmowaniu środka.

Występują również pewne wady. Jedną z najbardziej powszechnych jest zaburzenie cyklu miesiączkowego. U większości pań podczas stosowania implantu okres jest nieregularny, a u 25 proc. – zupełnie zanika lub występuje tylko plamienie. To dość uciążliwe, ponieważ przewidzenie okresu jest wtedy niemal niemożliwe.

Występowanie innych skutków ubocznych, typowych dla hormonalnych metod antykoncepcyjnych, jest minimalne.

 

Zalety implantu

  • Implant podskórny, to przede wszystkim odwracalna metoda antykoncepcji. Po jego usunięciu płodność powinna wrócić już w następnym cyklu miesiączkowym.
  • Jest nowoczesną i mało inwazyjną metodą antykoncepcji.
  • Nie trzeba pamiętać o regularnym przyjmowaniu, jak w przypadku tabletek, plastrów, krążków dopochwowych
  • Nie występuje konieczność robienia przerw pomiędzy aplikacjami implantu. Wyjmując jeden, można od razu założyć następny.
  • Działanie implantu jest w zasadzie niczym niezakłócone. Niezależne od wymiotów, biegunki, antybiotyków, progestagen uwalniany jest do krwioobiegu cały czas w tych samych ilościach.
  • Implant hormonalny rekomenduje się kobietom, które z różnych względów nie mogą przyjmować tabletek hormonalnych zawierających estrogeny, np. ze względu na: cukrzycę, nadciśnienie, chorobę nowotworową lub ryzyko jej wystąpienia, kobiety palące, a także te z nadwagą lub otyłością

Implant antykoncepcyjny – przeciwwskazania

Pomimo że lista przeciwwskazań jest niedługa, istnieją pewne dolegliwości i choroby, przez które nie poleca się wszczepiania implantu hormonalnego. Są to:

  •  wiek poniżej 18. roku życia,
  •  ciąża,
  •  rak sutka (lub jego podejrzenie),
  •  krwawienie z dróg rodnych o nieznanej przyczynie,
  •  żylna choroba zakrzepowo-zatorowa,
  •  ciężkie choroby wątroby (w tym nowotwory i guzy),
  •  nadwrażliwość lub uczulenie na któryś ze składników.

Przed zdecydowaniem się na implant podskórny konieczna jest oczywiście konsultacja lekarska.